• Autoryzowany
    dystrybutor
  • Partner
  • Partner
  • Partner
  • Partner

Modernizacja kotłowni „Kostucha” w ZEC Katowice S.A

21 marca 2013

Firma Danfoss należy do liderów branży napędowej. Od lat nazwa VLT określa przetwornice częstotliwości i softstarty o najlepszych parametrach technicznych, najwyższej niezawodności i funkcjonalności. Urządzenia te pracują w różnych aplikacjach na całym świecie.

Jedną z aplikacji wykonała firma Zakład Przemysłowych Systemów Automatyki
Sp. z o.o. z Ostrowa Wielkopolskiego, która objęła swoim zakresem część elektryczną oraz AKP i A kotła k2 jako główny wykonawca projektu modernizacji kotłowni „Kostucha” w ZEC Katowice S.A razem z firmą PHU KODAN, która realizowała dostawę przetwornic częstotliwości firmy Danfoss.
W ramach części elektrycznej wykonano rozdzielnicę elektryczną oraz okablowanie obiektu wraz z montażem i podłączeniem napędów. Rozdzielnicę elektryczną wyposażono w falowniki firmy Danfoss serii FC 302 o mocach 75kW- wentylator ciągu, 22kW- wentylator powietrza podmuchowego, 2,2kW –napęd rusztu kotła. Falowniki pracują w sieci górniczej typu IT na napięciu 500V.
Sterowanie przemiennikami częstotliwości odbywa się lokalnie z paneli przemienników, miejscowo z przycisków sterowania miejscowego lub w trybie pracy automatycznej poprzez sterownik PLC połączony z panelem operatorskim, który jest zamontowany w szafie sterowniczej kotła.
Przemiennik wentylatora ciągu (75kW) pracuje w układzie podciśnienia w komorze paleniskowej. Sterowanie automatyczne prowadzi sterownik Mitsubishi zainstalowany w szafie sterowniczej. Sygnałem wejściowym do UAR jest pomiar podciśnienia w komorze paleniskowej wprowadzany na wejście analogowe sterownika, wartość zadana podciśnienia ustawiana jest na panelu operatorskim, na którym wyświetlana jest również aktualna wartość pomiaru.

Regulację ciśnienia pary na wylocie kotła w trybie automatycznym realizuje sterownik PLC, który na podstawie obciążenia kotła reguluje prędkość posuwu rusztu przemiennikiem częstotliwości FC 302 o mocy 2,2kW. W zależności od kaloryczności węgla i jego parametrów możliwa jest jego korekcja współczynnika posuwu rusztu.

Układ regulacji ilości powietrza do kotła zrealizowano poprzez sterowanie automatycznie pracą przemiennika zasilającego napęd wentylatora powietrza podmuchowego (22kW). Prędkość obrotowa wentylatora zależy od obciążenia kotła, oraz od zawartości tlenu w spalinach.
Pomiar tlenu jest pomiarem korekcyjnym, realizowany jest poprzez analizator spalin.

 

Dodaj komentarz


  • Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych oraz zgodnie z Polityką prywatności.
    Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
  • [Zamknij]